Karakalem Çizimlerinde Deri Ve Ağaç Dokusu Yansıtma Teknikleri

karakalem çanta

Karakalem nesne çizimlerinde deri dokusu yansıtma tekniğini görmek için bir çanta çizmini ele alalım. Resimdeki omuz çantası bazı yerlerinde oldukça koyu gölgelerle tasvir edilmiş olsa da genel hatlarıyla açık tonlar kullanıldığı için ışığı yansıtan dış yüzey etkisi gösteriliyor; oysa ki bu çanta siyah malzemeden yapılmış. Bu karakalem çalışmasında nesnenin daha gerçekçi bir şekilde tasvir edilmesi gerektiği düşünülseydi şeklin tümüne gri ton uygulanarak rengi gösterilebilirdi.

karakalem oyuncak

Nesne çizimlerinde ağaç dokusu yansıtma tekniği örneği olarak ağaçtan yapılmış bir oyuncak çizimini ele alabiliriz. Resimde görüldüğü gibi bazı alanlardaki ağaç damarları bu oyuncağı çok daha gerçekçi gösteriyor. Bu etkiyi abartmamak ve yüzey renginin formun önüne geçmemesini sağlamak önemlidir. Bu dengeyi doğru kurabilmek için çizdiğiniz nesneye gözlerinizi kısarak bakabilirsiniz. Karanlık ve aydınlık kısımlarını ( ışık – gölge bölünmesini ) hemen farkedeceksiniz.

Bu yazı bugün 0, toplamda ise 5046 defa okunmuştur.

Etiketler: , , ,

Bu konu ile ilgili 3 adet yorum mevcuttur.

  1. fisun | Eki 26, 2011 | Cevapla

    bir ahşap kutu çizdim karakalem bunun ahşap olmasını istiyorum bir türlü ahşap görüntüsü veremiyorum yardımcı olup bir resim yollarsanız sevinirim iyi çalışmalar ;-)

Yorum YazBENZER PLATFORM YAZILARI