Natürmort Kompozisyonları

Carol Griffin - Karakalem natürmort

Carol Griffin’in Felement tarzındaki bu natürmort düzenlemesi basit olmasına karşın çok etkileyici. Ayrıca bu kompozisyonda birbirine hiç benzemeyen şekiller ilginç bir şekilde gruplandırılmış ve resmedilmiş. Keman ve metronom temel özellikler olsa da meyve kasesi düzenlemenin temel müziksel bir natürmort olmasını engelliyor. Nesneler arasındaki denge bütüne belirli bir durgunluk kazandırıyor. Gölgeler kompozisyona belirginlik kazandırırken kemanın hakimiyetini de pekiştiriyor. Kasenin dışında kalmış olan tek meyveyi kompozisyona bağlayan gölgeler aynı zamanda izleyenin zihninde öğelerin birliği hakkında bir soru uyandırıyor.

Pardösüllü karakalem kompozisyonu

Bu kompozisyon da çok basit ama aynı zamanda bir o kadar da etkili bir natürmort düzenlemesi. Her iki öğe de sandalyenin keskin köşeleriyle pardösünün yumuşak ve akıcı çizgileri arasındaki kontrastın güçlü etkisini pekiştiriyor.

Daha çok nesne çizmeye çalıştıkca ve çizimlerinizi her zaman düzeltmeye çaba gösterdikçe algılayışınız da keskinleşecektir. Usta bir ressamın kolaylıkla çizebileceği nitelikteki çizgilere zaman içinde yaklaşabileceksiniz.

Bu yazı bugün 1, toplamda ise 15204 defa okunmuştur.

Etiketler: , , ,

Bu konu ile ilgili 4 adet yorum mevcuttur.

« Geri12İleri »
  1. sıla varol | Ağu 11, 2012 | Cevapla

    muhhteeşem :smile: :smile: :smile:

  2. burak | Ara 22, 2012 | Cevapla

    çok zor arkdaşlar nasıl yapcaz ki bunu ama muhteşem olmuş

« Geri12İleri »

Yorum YazBENZER PLATFORM YAZILARI